Connect with us

Bánovce nad Bebravou sa snažia, aby pamätník v Salašteku vyhlásili za NKP

História

Bánovce nad Bebravou sa snažia, aby pamätník v Salašteku vyhlásili za NKP

Na popravy ôsmich ľudí, ktoré sa udiali krátko pred koncom druhej svetovej vojny, odkazuje pamätník v lesíku známom ako Salaštek v Bánovciach nad Bebravou. Mesto sa snaží, aby sa toto miesto stalo národnou kultúrnou pamiatkou (NKP).


„Pamätník v Salašteku pripomína trojicu plytkých, narýchlo vykopaných masových hrobov, kde bolo zahrabaných osem ľudí, ktorých mali na svedomí fašisti. Obete mali od 16 do 70 rokov, dve najmladšie 16-ročné boli dievčatá,“ uviedol hovorca mesta Miroslav Schlesinger.
Následkom ustupujúcich fašistických vojsk a stupňujúcemu odboju obyvateľstva, najmä partizánskymi akciami, podľa neho zostávali tunajší velitelia okupantských vojenských oddielov čoraz agresívnejší. „Dôkazom sú práve tieto masové hroby, z ktorých telá exhumovali začiatkom mája 1945,“ podčiarkol. 
V prvom z masových hrobov našli troch ľudí, išlo o 47-ročného Dezidera Weissa, obchodníka z Trenčína, jeho dcéru 16-ročnú Alicku a 25-ročného Otta Preissa z Liptovskej Sielnice, ktorý naposledy pracoval na stavbe kultúrneho domu v Bánovciach nad Bebravou. Trojicu popravili členovia gestapa výstrelom do čela zblízka.
„V druhom masovom hrobe našli bývalého bánovského obuvníka, 70-ročného Mórica Silberberga, 28-ročného Štefana Siklenku z obce Paňa, ktorého priviezli z väznice Okresného súdu v Bánovciach nad Bebravou a 18-ročného Alojza Škodu z Račišdorfu. Ten bol predtým zranený asi črepinami granátu a taktiež väznený v tej istej väznici. Prví dvaja boli popravení zblízka výstrelom do čela, posledný z nich bol bez obuvi a popravený zblízka výstrelom do tyla,“ doplnil Schlesinger.

 

?

K tretiemu hrobu sa podľa neho zachovalo viacero svedeckých výpovedí, našli sa v ňom dve ženské telá 22-ročnej Margity Kišškovej, rodenej Chuťkovej a jej sestry 16-ročnej Kataríny Chuťkovej, obe pochádzali z Uhrovca. „Pred zavraždením bola staršia z nich predvedená na gestapo, kde mala byť vypočutá veliteľom. Dôvodom bolo udanie, že môže mať informácie o partizánoch. Stotník sa ju pokúsil znásilniť, čomu však zabránili jeho podriadení. Na rad prišlo ďalšie bitie a vyhrážanie, že na to doplatí aj jej 16-ročná sestra. Aj napriek tomu, že ich rodinní príslušníci prišli prosiť o milosť pre ne, navečer ich odviedli do lesa, kde ich obe popravili výstrelom zblízka do tyla,“ priblížil hovorca mesta.
Na mieste masových hrobov, ktoré boli rozmiestnené v rôznej vzdialenosti, je dnes postavený pamätník pripomínajúci zverstvá fašizmu. „Nie sú na ňom zatiaľ všetky mená, lebo ten, kto ho dal postaviť, nevedel, že v blízkosti sú ešte ďalšie masové hroby. Mesto sa však snaží o to, aby sa toto miesto stalo národnou kultúrnou pamiatkou. Patrilo by sa tiež, aby tam bola osadená ešte jedna pamätná tabuľa s menami ostatných bezcitne popravených. Aby nik nespochybňoval milióny zavraždených, tajne popravených a tých, ktorí položili svoj život za to, aby sme my nemuseli žiť v strachu a bolestiach vojny ako oni,“ dodal Schlesinger.  Tasr /foto:mesto Bánovce nad/Bebravou

 

 

 

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z História

Hore