Connect with us

Behal takmer 1000 km cez celé Československo. Ľudia sa k nemu pridávali ako k Forestovi Gumpovi

Ľudia

Behal takmer 1000 km cez celé Československo. Ľudia sa k nemu pridávali ako k Forestovi Gumpovi

Český bežec prekonal vlastný rekord, keď ubehol viac ako 1000 km.

 Štěpán Dvořák sa začal venovať behu a cyklistike pred niekoľkými rokmi. Jeho motivácia bola veľmi jednoduchá, chcel prekonávať vlastné rekordy a limity. A na tom pracuje doteraz. Sám sa nepovažuje za profesionálneho športovca a riadi sa podľa svojho voľného času, nálady a chuti športovať. Každý deň sa snaží behať toľko, koľko je to len možné a na dopravu používa výhradne bicykel. Ak má málo času, radšej si zabehá na kratšej vzdialenosti s väčšou intenzitou.

Naopak, v prípade, že sa nemusí nikam ponáhľať, čas využije na to, aby v pohodovom tempe ubehol výrazne viac kilometrov. Svojich úplne prvých sto kilometrov zabehol ešte v roku 2015 a postupne začal toto číslo zvyšovať. Svoje zážitky zdieľa nielen na jeho webovej stránke, ale aj na Facebooku, kde ho sleduje mnoho ľudí. Aj tí ho motivujú, aby si pridával stále nové a nové trasy. Minulý rok prebehol neuveriteľných 666 km cez celé Česko a tento rok si k tomu pridal ďalších 400 km.

Štěpán začal behať v roku 2015
Štěpán začal behať v roku 2015 Foto: Archív: Štěpán Dvořák

Prebehol cez celé Československo

Svoj doteraz najdlhší beh na vzdialenosť 1035 km začal na Veľký piatok a skončil o 10 dní neskôr. Bežal od najvýchodnejšej časti Slovenska až na najzápadnejší bod v Česku. Prebehnúť túto vzdialenosť mu trvalo 238 hodín. Každý deň spal v priemere 1,5 hodiny a prestávky si dával podľa potreby. Oddychoval aj v závislosti od počasia a niekedy si pospal cez deň, inokedy zase v noci. Mal so sebou aj podporný tím, ktorý mu zabezpečil jedlo a špeciálnu výživu počas celej doby behu. Podporný tím sa o neho staral bez prestávky 10 dní a 24 hodín denne. V tomto tíme bol aj jeho otec a kamaráti. Tí kontrolovali aj trasu a keďže celý beh bol meraný a dokumentovaný na kameru a fotoaparáty, dobíjali aj potrebnú elektroniku.

Nie je výnimkou, že sa k Štěpánovi počas behu pridávajú aj celkom neznámi ľudia.
Nie je výnimkou, že sa k Štěpánovi počas behu pridávajú aj celkom neznámi ľudia. Foto: Archív: Štěpán Dvořák
Každý rok si dáva ďalšie a ďalšie výzvy
Každý rok si dáva ďalšie a ďalšie výzvy Foto: Archív: Štěpán Dvořák

Štěpan si každý rok vytvára nové športové výzvy, ktoré sa snaží splniť. Počas jeho behov ho sprevádzajú nielen známi, ale aj neznámi ľudia, ktori sa k nemu pridávajú po jeho trasách. A to nielen v Česku, ale aj na Slovensku. Amatérski bežci s ním často zabehnú niekoľko stoviek kilometrov, aby ho podporili. Športovec má za sebou okrem extrémnych bežeckých tratí aj preplávanie priehrady Slapy v Česku za necelých 24 hodín.

Okrem bežeckých tratí má za sebou aj plaveckú výzvu
Okrem bežeckých tratí má za sebou aj plaveckú výzvu Foto: Archív: Štěpán Dvořák

Jeho povolanie vôbec nesúvisí s jeho hobby. Ako hasič pôsobí už dlhé roky a zmeny v práci mu umožňujú tréningy. Do práce chodí každý deň na bicykli a domov si rád odbehne 30-kilometrovú trať. Ďalšia výzva, ktorá ho čaká, sú preteky Spartathlon v Grécku. Účastníci tam musia absolvovať 246 km dlhú trasu medzi Aténami a Spartou. O jeho ďalších úspechoch a výzvach sa dočítate na webe Aktuálně.cz, ktorý jeho príbeh ako prvý priniesol.

zdroj:dobrenoviny.sk/
Klaudia Fiolová

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z Ľudia

Hore