Connect with us

Budeme cestovať v čase? Vedcom sa podarilo otočiť smerovanie času

Ľudia

Budeme cestovať v čase? Vedcom sa podarilo otočiť smerovanie času

Vynašli vedci prvý stroj času?

Prelomový výskum odporuje všetkým doterajším zákonom fyziky, mohol by dokonca zmeniť naše chápanie vesmíru. Štúdiu zverejnil odborný magazín Scientific Reports.

Z chaosu sa opäť stal poriadok

Vedcom sa podarilo zmeniť smerovanie času na kvantovom počítači. Na výskume sa podieľali odborníci z Moskovského inštitútu fyziky a technológií (MIPT) v spolupráci so zahraničnými kolegami zo Švajčiarska a USA. Odborníci pracovali s elektrónmi a so zložitými princípmi kvantovej mechaniky. Každý v miestnosti, kto sa pozeral na kvantový počítač, si všimol, že udalosť sa v čase akoby vrátila.

Ilustračný obrázok.
Ilustračný obrázok. Foto: Pixabay.com

Ako píše portál Zive.sk, zjednodušene si to predstavte ako pohár s vodou, ktorý sa vyleje. Vedcom sa podarilo to, aby sa čas vrátil a voda sa dostala naspäť do pohára. „Umelo sme vytvorili stav, ktorý sa vybral opačným smerom ako termodynamická šípka času,“ citoval britský denník The Independent Gordeyho Lesovika, hlavného autora výskumu. „Stroj času“, ktorý vedci použili, je založený na princípe qubitov – kvantových bitov. Zatiaľ čo bežné stroje pracujú s jednotkami a nulami, v prípade qubitov existuje aj superpozícia, v ktorej sa dva od seba nezávislé elementy spoja do jedného.

Ilustračný obrázok.
Ilustračný obrázok. Foto: Pixabay.com

Počas pokusu nastal chaos, napríklad ako keď pri biliarde tágom zasiahnete gule, a tie sa rozptýlia do priestoru. Počítaču sa potom ale podarilo tento proces zvrátiť a z chaosu bol poriadok, qubity sa vrátili na svoje pôvodné miesto. Vedci zároveň zistili, že pri práci s dvomi qubitmi bola úspešnosť „vrátenia času“ 85 %, pri práci s tromi qubitmi sa už vyskytovali rôzne chyby a úspešnosť klesla na asi 50 %. Tento experiment výskumníkom pomôže pri vývoji kvantových počítačov a ktovie, možno nakoniec predsa len vynájdu skutočný stroj času.

zdroj:dobrenoviny.sk/ps /foto: pixabay

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z Ľudia

Hore