Connect with us

Cigeľ a Handlová budú dejiskom 43. ročníka Pochodu vďaky SNP

Kultúra

Cigeľ a Handlová budú dejiskom 43. ročníka Pochodu vďaky SNP

Po 43. raz sa verejnosť stretne na Pochode vďaky SNP v Cigli a Handlovej v okrese Prievidza, aby si pripomenula obete tragickej udalosti z januára 1945.

foto:pochodvdaky.sk

Podujatie, ktoré každoročne navštívia stovky turistov a patrí k najstarším a najmasovejším na Slovensku, bude tento rok 20. januára. „Cigeľ zavčas ráno 13. januára 1945 obsadilo trestné komando, takmer všetkých mužov zaistili v krčme U Murára, vypočúvali a odvliekli na gestapo do Prievidze. Bola to krutá daň za to, že obec pomáhala partizánom z oddielu MAJOR, ktorý operoval v pohorí Vtáčnik nad Cigľom,“ pripomenul za organizátorov podujatia Ivan Kadlečík. Dve bežkárske a štyri pešie trasy Pochodu vďaky smerujú z Cigľa na Biely kameň, na Jančekovu skalu alebo do Handlovej. Slávnostné otvorenie pochodu bude v Cigli pri Pamätníku padlých o 9.30 h, prezentácia účastníkov, ktorí sa na pochod môžu vydať priebežne, bude od 7.00 h. V cieli, v Cigli alebo v Handlovej, čaká všetkých registrovaných turistov a lyžiarov guláš, účastnícky list a odznak.
„V minulom, 42. ročníku Pochodu vďaky SNP, počet registrovaných účastníkov prekonal po prvý raz hranicu 2000. Organizačný výbor Pochodu vďaky pod vedením starostu Cigľa Štefana Mjartana sa snaží aj tento rok urobiť všetko pre spokojnosť a bezpečie všetkých zúčastnených,“ ozrejmil ďalej Kadlečík. Organizátori podľa neho veria, že sa Pochod vďaky aj v roku 2018, 25 rokov od vzniku Slovenskej republiky, zaradí medzi najvýznamnejšie zimné turisticko-spoločenské akcie na Slovensku. „Teší nás a zaväzuje veľký záujem účastníkov, ktorí prídu na toto podujatie, aby si uctili pamiatku padlých vo vojne, prešli sa vo voľnej prírode, stretli sa s priateľmi a vychutnali si nezabudnuteľné chvíle pri čaji a živej hudbe na Murovanej a Drevenej chate,“ dodal. Organizáciu podujatia zabezpečujú Cigeľčania a Handlovčania v spolupráci so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov, Trenčianskym samosprávnym krajom a Regionálnou radou Klubu slovenských turistov.Tasr

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z Kultúra

Hore