Connect with us

Hľadám dievča na celý život a bez kiahní. Písalo sa v prvom českom inzeráte pred 225 rokmi

Ľudia

Hľadám dievča na celý život a bez kiahní. Písalo sa v prvom českom inzeráte pred 225 rokmi

Ľudia sa nemenia, mení sa iba doba.

Ľudia sledovali inzeráty v novinách už od ich vzniku. A čo inzeráty ľudí hľadajúcich lásku? Samozrejme, že aj tie. Dnes je to presne 225 rokov od prvého takého inzerátu, ktorý vznikol v našej časti Európy. Stál za ním akýsi osamelý muž, ktorý túžil po láske na celý život.

„Hľadám dievča na celý život. Chcem, aby bola dobrého vychovania a jej tvár nepoznamenali kiahne. Mala by sa uspokojiť iba s jednou slúžkou, byť dobrou gazdinou, primerane dôstojnou svojmu stavu a netúžiť príliš po móde a spoločnosti.“

Týmito slovami chcel neznámy muž osloviť čo najväčší počet záujemkýň, ktorých milostný život, rovnako ako ten jeho, tiež nebol povestnou prechádzkou ružovým sadom. Inzerát sa objavil v Poštovských novinách, ktoré vychádzali v Prahe s prestávkami od roku 1719 do roku 1819. Na to, či sa mu na daný inzerát niekto ohlásil už odpoveď nemáme, no dúfame, že to tak bolo.

Foto: Flickr

Ak sa vám na inzeráte niečo nepozdáva, máme pre vás možno prekvapivú informáciu, že v minulosti „randenie“ neprebiehalo a nebolo také, ako ho poznáme dnes. Ľudia zvykli tvoriť páry na základe majetkových pomerov, a to prevažne v spoločnosti začínajúcich podnikateľov, ktorí si hľadali partnerky s veľkým majetkom, ktorý by bol vhodný pre vklad do firiem. Bolo tomu tak až do obdobia prvej svetovej vojny. S rozvojom emancipácie však rástol dôraz na záujmy človeka a ľudia sa od materialistického tvorenia vzťahu odvrátili.

zdroj:dobrenoviny.sk / kp

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z Ľudia

Hore