Connect with us

Koniec výhovorkám: Mobilné dáta máme na Slovensku príliš drahé, odkazuje EÚ

Ľudia

Koniec výhovorkám: Mobilné dáta máme na Slovensku príliš drahé, odkazuje EÚ

Informácie EÚ pochádzajú z februára 2018, súčasná situácia na trhu mobilných dát už teda môže byť iná.

 Mobilní operátori na našom trhu si v porovnaní s inými európskymi krajinami pýtajú za dáta viac eur. Vyplýva to z najnovšej správy Európskej komisie.

Správa vychádzala z informácií od Orangu a Telekomu

Napriek tomu, že Slovensko nepatrí medzi najbohatšie krajiny Európy, ceny za mobilné dáta sú u nás tretie najvyššie. Viac si za mobilný internet platia len v Česku a na Cypre. Európska komisia hodnotila 13 rôznych typov balíčkov, ktoré ponúkajú európski operátori. Z nich potom zložila 86 kombinácií. Za slovenskú stranu jej informácie poskytli dvaja najväčší operátori – Orange a Telekom.

Dáta od slovenských operátorov Telekom a Orange, z ktorých pri zostavovaní rebríčka pracovala Európska komisia.
Dáta od slovenských operátorov Telekom a Orange, z ktorých pri zostavovaní rebríčka pracovala Európska komisia. Foto: Ec.europa.eu

Z celkových výsledkov správy Európskej komisie vyplýva, že ceny mobilných dát boli v roku 2018 nižšie ako rok predtým. Skompletizované informácie ale pochádzajú z februára 2018, súčasná situácia sa teda od tej v správe môže odlišovať. Viacerí operátori medzičasom zvýšili objem ponúkaných dát a upravili ceny. Slovensko sa umiestnilo na nelichotivej priečke zrejme aj preto, že informácie Európskej komisii neposkytol náš najlacnejší operátor O2.

Farebné rozdelenie krajín podľa cien mobilných dát. Tmavozelená - lacné, slabozelená - relatívne lacné, slabooranžová - relatívne drahé, tmavooranžová - drahé.
Farebné rozdelenie krajín podľa cien mobilných dát. Tmavozelená – lacné, slabozelená – relatívne lacné, slabooranžová – relatívne drahé, tmavooranžová – drahé. Foto: Ec.europa.eu

Medzi krajiny s najlacnejšími dátami podľa Európskej komisie patria Veľká Británia, Taliansko, Poľsko či Rakúsko. Štáty, kde majú relatívne lacné dáta, sú Slovinsko, Lotyšsko, Estónsko, Litva, Nemecko, Švédsko či Španielsko.

zdroj:dobrenoviny.sk/ps-

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z Ľudia

Hore