Connect with us

Od piatku platí v Česku zákaz kožušinových fariem. Ich majitelia sa však sťažujú

Svet

Od piatku platí v Česku zákaz kožušinových fariem. Ich majitelia sa však sťažujú

Naši západní susedia urobili významný krok napred.

Od dnešného dňa by ste už v Českej republike nenašli jedinú funkčnú kožušinovú farmu. Do konca januára (31.1.) museli všetci veľkochovatelia ukončiť prevádzkovanie svojich fariem. Zákaz priniesla novela zákona na ochranu zvierat proti týraniu z predminulého roku. Záchrancom zvierat sa tento krok pozdáva, no majitelia stratili prácu i trh. S výškou odškodného nesúhlasia.

Koniec kožušinových fariem

Počas nasledujúceho týždňa budú všetky objekty kožušinových fariem skontrolované inšpektormi Štátnej veterinárnej správy (SVS), ktorí odhalia, či skutočne došlo k ich ukončeniu. Chovatelia by mali byť odškodnení, no presná suma zatiaľ nebola oznámená, pretože podľa slov hovorcu ministerstva poľnohospodárstva Vojtěcha Bíleho Európska komisia nenotifikovala vyhlášku, podľa ktorej by mali peniaze získať.

Ako po znárodnení

Pred ukončením prevádzky pôsobilo v Česku deväť kožušinových fariem. Manželia Ducháčkovi, majitelia druhej najväčšej farmy, sídliacej v obci Vítějeves v okrese Svitavy (Pardubický kraj), sa sťažujú, že kompenzácie, ktoré im štát prisľúbil, sú príliš nízke. Vynútené ukončenie prevádzkovania fariem prirovnávajú k znárodneniu, na ktoré si živo spomínajú. „Čím sa teraz budeme živiť, to neviem. Budovali sme to tridsať rokov a ostali sme úplne bez prostriedkov, dopadli sme ako žobráci,“ uviedol pre Českú televíziu František Ducháček.

Zvieratá na kožušinových farmách žijú vo veľmi tiesnených priestoroch
Zvieratá na kožušinových farmách žijú vo veľmi tiesnených priestoroch Foto: Wikimedia CC

Manželia na svojej farme chovali viac ako 3-tisíc noriek a pol tisíca líšok – teraz sú však klietky prázdne. Manželka pána Ducháčka hovorí: „Suma odškodného, ktorá bola prisľúbená, vychádzala na 8 až 10 miliónov korún. Kompenzácia, ktorú dostaneme, činí 200-tisíc.“ To nepredstavuje ani 5 % z ročného príjmu farmy.

Rovnako ako manželia z Vítějevsi, s výškou kompenzácie nesúhlasí ani majiteľ najväčšej kožušinovej farmy v Českej republike David Vojtíšek: „Chovy sme ukončili, koncom minulého roku už na farme žiadne zvieratá neboli. Uvidíme, aký bude ďalší posun. Budem robiť všetko re to, aby nastala voči zákazu zmena. V krajinách, kde zákaz bol, bolo prechodné obdobie alebo aspoň adekvátna kompenzácia. U nás nenastalo ani jedno, ani druhé.“

Líška patrí ku kožušinám, po ktorých je veľký dopyt
Líška patrí ku kožušinám, po ktorých je veľký dopyt Foto: Wikimedia CC

Ochrancovia plesajú

Českí poslanci rozhodli o zákaze ešte v polovici roku 2017. O najväčší impulz sa zaslúžili šokujúce zábery z jednej z kožušinových fariem, na ktorých bolo jasne vidieť, ako farmári zabíjajú zvieratá pomocou výfukových plynov. Schválenie uvítali hlavne ochráncovia zvierat. „Je to vôbec po prvý raz, kedy sa podarilo presadiť reálnu zmenu pre zvieratá navzdory intenzívnemu odporu a lobingu ministerstva poľnohospodárstva,“ zveril sa so svojimi názormi Marek Voršilka, člen spolku Obrana zvierat – OBRAZ„Chov kožušinových zvierať nepatrí do 21. storočia. Je to neetické, nehumánne a svojím spôsobom aj zvrátené. Nielen štáty, ale aj módne značky podporujú nahradzovanie kožušín inými materiálmi.“

Novela zakazuje chov a usmrcovanie zvierat výhradne alebo prevažne za účelom získania kožušín. Vzťahuje sa na norky, líšky, králiky a nutrie, ktorých kožušiny sú (boli) na trhu dopytované najpočetnejšie.

Zdroj:dobrenoviny.sk/kp –

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z Svet

Hore