Connect with us

OPÄŤ ROZSVIETIME ČERVENÉ SVETLÁ – SVETOVÝ DEŇ HEMOFÍLIE 2019

zdravie

OPÄŤ ROZSVIETIME ČERVENÉ SVETLÁ – SVETOVÝ DEŇ HEMOFÍLIE 2019

V stredu 17. apríla 2019 si pripomíname Svetový deň hemofílie. Slovenské hemofilické združenie sa pripája k celosvetovej iniciatíve „Rozsvieťme červené svetlá“ za účelom zvyšovania povedomia o hemofílii.

Čo je hemofília? – nadmerné krvácanie

Hemofília je vrodená krvácavá choroba. Je to genetická porucha, ktorá spôsobuje nedostatočnú tvorbu bielkoviny krvnej plazmy (faktora VIII, resp. IX), ktorá je potrebná na zrážanie krvi a tým aj nedostatočnú zrážanlivosť krvi a zastavenie krvácania po poranení.

Nedostatok koagulačného faktora, ktorý je potrebný na zrážanie krvi, vedie ku nadmerným prejavom krvácavosti, a to nielen po minimálnych úrazoch, poraneniach, pri trhaní zubov, pri a po operáciách, ale u hemofilikov s ťažkým stupňom hemofílie, t.j. jedincov, ktorí majú veľmi nízku hladinu tohto koagulačného (zrážacieho) faktora, dochádza aj ku krvácaniu, ktoré označujeme ako spontánne krvácanie. Tieto sa objavia bez akejkoľvek vyvolávajúcej príčiny, napr. takýto jedinec sa zobudí nadránom po kľudnej noci s opuchnutým členkom, kolenom, lakťom a pod. Krvácanie do kĺbov a svalov spôsobuje ich opuch, bolesť, obmedzenie pohyblivosti a pri vnútornom krvácaní do životne dôležitých orgánov môže spôsobiť aj niekedy smrť. Výsledkom je, že hemofília je zákerná choroba, ktorej krvácanie sa nedá nikdy predvídať a dokonca ani predísť.

Ľudia s hemofíliou majú nízku úroveň alebo im absentuje jeden z koagulačných faktorov v krvi. Nedostatok koagulačného faktora spôsobuje u ľudí s hemofíliou dlhší časový úsek krvácania ako u ľudí s normálnou úrovňou hladiny koagulačného faktora. Ľudia s hemofíliou nekrvácajú rýchlejšie než iní ľudia, ale môžu vykrvácať aj z malých rán a poranení. Najväčším problémom u hemofilikov je vnútorné krvácanie. Najviac krvácaní majú do svalov a kĺbov. 

 

Po celom svete budú v tento deň osvetľované významné budovy a monumenty na červeno, pretože červená je farba krvi, oficiálna farba hemofílie. 
Svetový deň hemofílie si každoročne pripomína 134 krajín od Španielska až po Sudán, Čínu, Českú republiku, USA, Uzbekistan, Kanadu, Kamerun.

Pripojte sa k nám a rozsvieťte v tento deň niečo vo Vašej domácnosti na červeno a vyjadrite tak spolupatričnosť s ľuďmi s vrodenými krvácavými ochoreniami.

17.apríla 2019 budú pri príležitosti Svetového dňa hemofílie na Slovensku osvetlené na červeno:

Dóm svätej Alžbety KE /zdroj: múzeum Košice

Dóm svätej Alžbety v Košiciach
Východoslovenské múzeum – historická účelová budova v Košiciach
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi
Radnica v Spišskej Novej Vsi
Interiér arkieru komnaty Márie Séči na hrade Ľupča v Slovenskej Ľupči
Europa Business Center v Banskej Bystrici
Hodinová veža na Námestí SNP v Banskej Bystrici
Veža mestského hradu Barbakan v Banskej Bystrici 
Divadelné námestie v Martine
Fitnes centrum VONS GYM v Martine
Chrenovský most v Nitre
Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Kino Mier v Nových ZámkochMestský úrad Nové Zámky
Nová budova Slovenského národného divadla v Bratislave
Most SNP v Bratislave
Fontána pred nákupným centrom Eurovea v Bratislave
Nákupné centrum Bory Mall v Bratislave

zdroj:szh.sk

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z zdravie

Hore