Connect with us

Prečo si nikdy nezapamätáme meno človeka, ktorého prvý raz stretneme?

Zaujímavosti

Prečo si nikdy nezapamätáme meno človeka, ktorého prvý raz stretneme?

Patríte medzi tých nešťastníkov, ktorí by veľmi chceli, no ani za svet si nedokážu zapamätať meno osoby, s ktorou sa len pred pár sekundami zoznámili?

Určite nás je veľa, takže netreba zúfať. Prečo ale tento „problém“ vzniká, objasnil neurológ z ústavu IU Helth Jared Brosch, ktorí zastáva teóriu, že zabúdanie mien súvisí s určitými prepojeniami v mozgu. Dôvodov a príčin spôsobujúcich túto situáciu je hneď niekoľko.

Nedostatok spánku

Presne tak a nikoho ho to nemôže prekvapiť. Veď, keď nedáme mozgu šancu oddýchnuť si, nemôžeme od neho očakávať 100% výkon.

Nepozornosť

Občas sa stáva, že telo je síce prítomné, no hlava je úplne mimo. Mali by sme si na takéto situácie dávať pozor, minimálne pri zoznamovaní. Nie vždy sa totiž naša nepozornosť vypláca.

Atraktivita  mena

Presne tak. Čím je meno viac odlišné ako bežné, tým lepšie. Predsa len Zuziek a Katiek je medzi nami dosť veľa. Netreba to brať osobne.

Sympatie sú dôležité

V živote stretávame mnoho ľudí. Stane sa aj to, že sa nejakým spôsobom musíme zoznámiť aj s osobou, ktorá nám úplne nereže. A to je ten problém. Prvý dojem robí veľa a keď nám je niekto vyslovene nesympatický, podvedomie ho okamžite odmieta.

Poznať meno nie je dôležité

Kto tvrdí, že to nikdy nezažil, klame. Nič na tom predsa nie je. Veď načo si máme pamätať meno osoby, ktorú vidíme prvý a poslednýkrát, pričom sme s ňou prehodili pár viet, aj to iba zo slušnosti.

Psychická nepohoda

V prípade, že sa trápime alebo bojujeme s vlastnou psychikou, naša myseľ je veľmi ustatá. Rieši problémy, ktoré ju úplne „vyšťavujú“ a nedovolia jej rozmýšľať nad nepodstatnými informáciami.

Zahltený mozog

Množstvo povinností v práci aj v súkromí. Mozog neustále pracuje a musí riešiť množstvo problémov dennodenne. Zapamätať si meno pri zoznamovaní je už nad rámec možností a mozog jednoducho vypovedá.

Aby sme boli spravodliví, prinášame aj rady, ktoré vám možno v budúcnosti pomôžu.

Zopakujte meno osoby, s ktorou ste sa práve zoznámili v ďalšej konverzácii. „Ako dlho sa venuješ svojej práci, Andrej?“ Meno danej osoby sa vám určite ľahšie zapamätá, keď ho vyslovíte hneď niekoľkokrát. Treba len hľadať vhodnú príležitosť a využiť ju.

Opakovanie je matka múdrosti. To isté platí aj pri nových menách. Keď sa s niekým  zoznámite a on spustí krátky monológ, využite čas a opakujte si jeho meno. Určite sa vám ľahšie uloží do pamäte.

Vytvárajte si asociácie k danej osobe. Meno prestáva byť prázdnou informáciou. Spojte si osobu s nejakou činnosťou alebo špecifickou vlastnosťou.

Opýtajte sa ešte raz. Sme len ľudia a každý normálny z nás to pochopí. Jednoducho niekedy sa to stane a radšej ako sa cítiť trápne, sa slušne ospravedlním a opýtam sa na meno ešte raz.  zdroj:dobrenoviny.sk/-dd- 

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z Zaujímavosti

Hore