Connect with us

Psím invalidom vracia chuť do života. Firma z Brna tlačí psíkom vozíky na mieru

Ľudia

Psím invalidom vracia chuť do života. Firma z Brna tlačí psíkom vozíky na mieru

Nápad vznikol v roku 2016 a doteraz pomohol asi dvadsiatke psov.

 Možnosti moderných3D tlačiarní sú takmer neobmedzené. Bez väčších problémovvytlačia aj vozíky, vďaka ktorým chorí psi dostanú nový život.

Psy chodia a behajú ako predtým

S nápadom prišiel brniansky startup AnyOneGo. Pomocou 3D tlačiarne vyrába špeciálne vozíky na zadné labky, ktoré pomáhajú chodiť ochrnutým psom. Vozíky sú pritom zhotovené na mieru a plne sa prispôsobia terénu. Brňania sú jediní na svete, ktorí psie vozíky vyrábajú v 3D tlačiarni.

Psík s náhradnými nohami od AnyOneGo.
Psík s náhradnými nohami od AnyOneGo. Foto: Anyonego.com

Vďaka 3D tlači môžeme vozíky prispôsobiť na mieru. S tým, ako sa mení zdravotný stav zvieraťa, sa dá meniť aj tvar, aby pracovali svaly, ktoré pracovať majú,“ povedal pre idnes.cz jeden zo zakladateľov AnyOneGo Ivan Lukáš. Ak by vozík nebol na mieru, mohlo by sa stať, že by psíkovi nepomohol, ale jeho stav by ešte zhoršil, napríklad by mu mohol spôsobiť otlaky či preťažiť predné nohy.

IFrame

Spoločnosť AnyoneGo funguje od roku 2016 a spolupracuje s konštruktérom Janom Jiránkom, ktorý je po úraze chrbtice už 30 rokov na invalidnom vozíku. Prvý testovací model pre stredne veľké plemeno psa firma predstavila v roku 2017. Dnes už jej pracovníci vedia vyrobiť náhradné nohy pre akéhokoľvek psa, pričom výroba jedného vozíka trvá 4 až 7 dní.

Aj tento psík môže chodiť vďaka firme z Brna.
Aj tento psík môže chodiť vďaka firme z Brna. Foto: Anyonego.com

V Česku momentálne vozíky od brnianskeho startupu používa takmer 20 psovNiektorí psi sa prestali hýbať po úraze, iní kvôli chorobe alebo veku. Patrí k nim aj postihnutá fenka mopslíka z množiarne, ktorá mala úplne atrofované svalstvo a už nebolo možné ju operovať,“ povedala Jana Varnerová z AnyOneGo. Vďaka špeciálnym vozíkom môžu zvieratá žiť plnohodnotný život a vôbec im neprekáža, že namiesto vlastných nôh majú kolieska.

Zdroj:dobrenoviny.sk/ -ps-

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z Ľudia

Hore