Connect with us

Toto väčšina ľudí nevie: Občiansky preukaz sa dá zablokovať rovnako ako platobná karta

Ľudia

Toto väčšina ľudí nevie: Občiansky preukaz sa dá zablokovať rovnako ako platobná karta

Strata občianskeho preukazu nie je príjemnou záležitosťou a obzvlášť v zahraničí. Vedeli ste však, že stratu či krádež už viac nemusíte riešiť zháňaním najbližšieho policajného oddelenia? Ide to bez toho, aby ste niekam museli chodiť.

Nosíme ho takmer neustále so sebou alebo si to aspoň myslíme. Stále totiž existuje dosť ľudí, ktorí si len myslia, že občiansky majú na istom mieste, no v skutočnosti tam vôbec nemusí byť. Alebo nevedia, že im už skončila platnosť preukazu. Tak či inak, občiansky preukaz si treba z času na čas kontrolovať, či už z hľadiska doby platnosti, alebo uistenia sa, že vám nezmizol alebo ste ho nestratili. No ak sa už takáto situácia stala, riešenie môže byť vcelku jednoduché, podobne ako pri strate platobnej karty, ibaže v tomto prípade k tomu potrebujete internet.

Kdekoľvek za pár minút

Ako totiž upozornilo naše ministerstvo vnútra, na prípadnú krádež alebo stratu občianskeho by ste mali myslieť hlavne v rámci príprav na dovolenku. Len máločo ju dokáže tak pokaziť ako takáto nepríjemná situácia. Vo všeobecnosti totiž platí, že v prípade straty občianskeho treba utekať na najbližší útvar Policajného zboru, kde túto skutočnosť nahlásite. Nikdy totiž neviete, kto môže údaje z vášho preukazu zneužiť a dostať vás tým do problémov. Ak sa vám to stalo v zahraničí, pomocnú ruku vám podajú na zastupiteľskom úrade. Aby ste sa však vyhli zbytočnému hľadaniu príslušnej stanice alebo úradu, ministerstvo radí, ako si to uľahčiť.

V tomto prípade je podmienkou mať aktivovaný elektronický občiansky preukaz, ku ktorému dostane bezpečnostný osobný kód (BOK). Ak sa vám stane, že preukaz stratíte alebo vám ho ukradnú, stačí ho len elektronicky, a teda na diaľku, zablokovať. Odpadá tým povinnosť ísť nahlásiť stratu na políciu alebo zastupiteľský úrad, elektronické zablokovanie trvá len pár minút a je možné z akéhokoľvek miesta na svete, pravdaže s prístupom na internet.

Ak sa ocitnete v situácii, keď budete potrebovať svoj občiansky zablokovať, treba vyhľadať webovú stránku slovensko.sk a službu Modifikovanie kontaktných údajov, ktorá vás následne presmeruje na elektronické služby na webovej stránke ministerstva. Po prihlásení sa zadáte vlastný diskrétny údaj, ktorý je neskôr kľúčový pri elektronickej blokácii strateného či odcudzeného občianskeho preukazu. Toto krátke heslo, ktoré ste si zadali ako diskrétny údaj, si tak musíte zapamätať, inak vám podľa rezortu vnútra neostáva nič iné, len navštíviť políciu. V prípade nahlásenia straty či krádeže je potrebné použiť službu Nahlásenie straty alebo odcudzenia občianskeho preukazu s čipom. Po vyplnení potrebných údajov vrátane toho diskrétneho bude váš preukaz zablokovaný, no o nový budete musieť tak či tak požiadať, a to do 30 dní. zdroj:dobrenoviny.sk/Radka Turoňová

 

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z Ľudia

Hore