Connect with us

Veľa mladých nemôže študovať to, po čom túžia, lebo ich rodičia na to nemajú. Na Slovensku vznikne mestečko, ktoré im to umožní bez ohľadu na ich majetok

Zaujímavosti

Veľa mladých nemôže študovať to, po čom túžia, lebo ich rodičia na to nemajú. Na Slovensku vznikne mestečko, ktoré im to umožní bez ohľadu na ich majetok

Na Slovensku má vzniknúť projekt, aký v našej krajine doteraz chýbal. Ak to vyjde, bude z hľadiska vzdelávania mladých ľudí a ich prípravy na dospelosť a kariéru veľkým krokom vpred.

 

Mnoho mladých ľudí by chcelo študovať v iných ako svojich rodných mestách. Túžba mladých po vysnívanom a možno aj kvalitnejšom vzdelaní je však pre niektorých rodičov veľkou záťažou. Náklady súvisiace so štúdium vo vzdialenom meste si totiž mnohí nemôžu dovoliť utiahnuť.

Škola aj bývanie

Pri Pezinku, konkrétne v obci Vištuk má vzniknúť centrum vzdelávania mladých ľudí, projekt nazvaný LEAF Academy Campus. Vybudovaním stredoškolského kampusu sa má zároveň revitalizovať územie nazývané Grefty. To bude tvoriť spojnicu medzi kampusom a obcou Vištuk. Vyplýva to zo zverejneného zámeru, ktorý je momentálne v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie, EIA.Vzniknúť má prostredie na štúdium, ale aj pobyt, a to pre 639 žiakov i personál. V areáli teda môžu bývať nielen študenti, ale aj učitelia. V rámci prvej etapy má vzniknúť prostredie pre štúdium a pobyt štyroch stoviek žiakov, personálu i technické zázemie. Okrem toho budú k dispozícii aj športoviská, takže študenti budú môcť svoj voľný čas tráviť plnohodnotne. Práve to môže rodičov tiež odradiť od toho, aby svoje deti poslali študovať a bývať kamsi ďaleko. Nemajú totiž dohľad nad tým, akým spôsobom a kedy sa ich deti potulujú po meste a či si vedia čas efektívne vyhradiť na vzdelávanie. V navrhovanom projekte to bude inak – študenti budú spolu s učiteľmi tvoriť jednu komunitu, keďže sa budú s nimi nielen učiť, ale aj bývať.

Bez ohľadu na pomery

Výhodou je aj to, že vďaka projektu sa tu budú môcť vzdelávať i mladí ľudia zo skromnejších pomerov. „Projekt vďaka rozsiahlemu štipendijnému programu umožňuje talentovaným mladým ľuďom získať kvalitné vzdelanie bez ohľadu na finančné pomery ich rodín. Realizácia projektu prinesie benefity nielen na komunálnej, ale i na celospoločenskej úrovni, najmä v oblasti socioekonomickej, environmentálnej, v oblasti kultúry a športu,“ uvádza sa v zámere.

Tento projekt sa však chystá študentom poskytnúť ešte čosi navyše. Už v mladom veku môžu získať reálnu predstavu o tom, ako to funguje vo svete biznisu. Počas štúdia totiž budú môcť spolupracovať s firmami a vytvoriť si reálny podnikateľský projekt. Okrem toho sa však budú môcť oboznámiť aj s fungovaním neziskových organizácií a vytvoriť si vlastné neziskové projekty. Tie budú prepojené so záujmami obce Vištuk.

Projekt má byť v rámci celého stredoeurópskeho priestoru jedinečný tým, že jeho dlhodobým cieľom je z nadaných mladých ľudí bez ohľadu na ich socioekonomické pomery vychovávať dospelých ľudí, po ľudskej aj profesijnej stránke.

K projektu sa hlási ateliér Bogle Architects, ktorý zdôrazňuje, že projekt už od začiatku vzniká so zreteľom na udržateľnosť a ekológiu. Ubytovacie kapacity majú zabezpečiť štyri internáty a tri bloky pre pedagógov. Silueta objektov má odkazovať na „lokálny ráz typickej dedinskej architektúry“, píše portál Archinfo. zdroj:dobrenoviny.sk/Tasr/Dobre noviny

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z Zaujímavosti

Hore