Connect with us

Známe osobnosti, ktoré majú slovenské korene a vy ste o nich možno nevedeli

Svet

Známe osobnosti, ktoré majú slovenské korene a vy ste o nich možno nevedeli

známe osobnosti, korene na Slovensku

Slovensko je malá krajina, no je naša. Môže sa zdať nenápadná, no skrýva niekoľko naozajstných tajomstiev. Deväť národných parkov, hrady, krásny folklór, tradície a obľúbené halušky, najmä to je to, čo našu krásnu krajinu vo svete prezentuje. Len málokto vie, že korene tu majú aj známe osobnosti, ktoré miluje a obdivuje celý svet. Kto to teda je?

Audrey Hepburnová

Nezabudnuteľnú Audrey Hepburnovú poznajú skôr narodení aj mladí. Výrazná osobnosť, ktorá sa svojou krásou a talentom navždy zapísala do pamätí ľudí, zomrela pred 26 rokmi. Čo však vie málokto, je fakt, že táto nádherná herečka má slovenské korene. Jej predkovia totiž kedysi dávno žili v dedinke Kovarce nachádzajúcej sa neďaleko Topoľčian.

Foto: TASR/AP

V spomínanej obci Kovarce sa koncom júla roku 1868 narodila Audreyina babička Anna Welsová. Na svet prišla v kaštieli, ktorý od Pavla Motešického kúpil jej otec Anton Wels. Išlo o významného muža, ktorý spoločne s Pavlom Wehlem založili v Kovarciach cukrovar a to presne v roku 1864. Pradedko slávnej Hepburnovej bol múdry a šikovný človek. Venoval sa meteorológii, organizoval technické výstavy a za najlepšie patenty udeľoval medaily. Tento svet však opustil veľmi skoro, poslednýkrát vydýchol vo svojich 46 rokoch. Anton Wels bol pochovaný v hrobke miestneho kostola.

Príbuzní Audrey Hepburnovej navždy opustili Slovensko. Nikto z rodiny tu nezostal a tak dnes existujú iba spomienky na ich život v našej krajine. Z toho, o čo sa táto rodina starala, sa zachovalo len málo.

Andy Warhol

Napriek tomu, že sa tento extravagantný umelec narodil v Pittsburgu, jeho rodičia pochádzali z malej obce Miková v okrese Stropkov na východnom Slovensku. Jeho rodičia, matkaJúlia, rodená Závacká a otec Andrej patrili k rusínskej národnosti. Zlá situácia v Rakúsko-Uhorskej monarchii Andrea prinútila v roku 1914 emigrovať do Spojených štátov amerických. Andyho matka emigroval neskôr a to v roku 1921 po smrti svojich rodičov.

Foto: TASR/AP

Pôvodné priezvisko Warhola sa v USA zmenilo na Warhol. Júlia svojim deťom minulosť a spomienky na Slovensko netajila. Porozprávala im o vojakoch v neďalekých lesoch a všetko, aby si dokázali uvedomiť svoje korene. Andy aj napriek tomu, na otázku odkiaľ prišiel odpovedal: „Prišiel som odnikiaľ.“

Práca

Andy Warhol je známy svojimi ilustráciami, reklamami a reakciami na masovú komerčnú spoločnosť. Je jedným z hlavných predstaviteľov umeleckého štýlu pop-art. Svoje diela vytváral za pomoci sieťotlače a technikou tlače s možnosťou nekonečného rozmnožovania. Medzi jeho najznámejšie diela patrí séria Campbellových polievok, Coca-Cola, ale aj portréty známych osobností ako Marilyn Monroe alebo Elvis Presley.

Okrem tlače natočil aj niekoľko filmov a dokumentov. Témami bola najmä jeho matka, sex a každodenné aktivity. Pracoval aj ako manažér hudobnej skupiny The Velvet Underground. Toto všetko sa dialo v jeho vlastnom štúdiu, ktoré sa pre tú dobu stalo centrom umeleckého života v New Yorku.

Foto: TASR/AP

Veľké múzeum Andyho Warhola sa nachádza v Pittsburghu, no a Warholové diela sú vystavené aj v múzeu moderného umenia Andyho Warhola na východe Slovenska v meste Medzilaborce, ktoré bolo založené v roku 1991. Mesto leží len 15 km od rodného miesta Andyho rodičov, obce Miková.

Angelina Jolie

Táto zmyselná žena, ktorá starne do krásy, je hereckou ikonou a idolom mnohých fanúšičiek. Je známa nielen svojou hereckou kariérou, ale aj rodinným životom a humanitárnou pomocou. Tieto informácie sú bežne dostupné, avšak len málokto vie, že Hollywoodska kráska má z otcovej strany korene na Slovensku. Jej pradedko, otec Angelininho slávneho otca Jona Voighta, pochádza z našej krásnej krajiny.

Foto: TASR/AP

Juraj Vojtka, herečkin pradedo, sa narodil v Košiciach. Do Spojených štátov sa prisťahoval okolo roku 1895 vo veku 16 rokov. Oženil sa s dámou menom Hellen pochádzajúcou z New Jersey. Keď Juraj do USA prišiel, jeho meno bolo zmenené na Voytkou. Jeden z jeho synov Elmer (Angelinin starý otec) o niekoľko rokov neskôr, presne v roku 1929, prispôsobil ich priezvisko Amerike a odvtedy sa používalo meno Voight.

Michael Strank

Nebol to síce žiaden filmový hrdina, no mali by sme ho poznať. Narodil sa v Československu na území Slovenska v roku 1919. Bolo to v obci Jarabina v regióne Rusínov. Existuje hneď niekoľko verzií jeho mena – Michael Strank, pôvodné Michal Strank a rusínske Mykhal Strenk.

Keď mal Michael 6 rokov, s rodičmi emigroval do Spojených štátov do Pensylvánie. Keď bol dieťa, chcel sa stať americkým prezidentom. Tento sen si nesplnil, avšak stal sa z neho americký vojak a poddôstojník v USMC. Za boj v druhej svetovej vojne dostal hodnosť seržanta. Je známy útokom na japonský ostrov Iwó-džima, počas ktorého sa americké jednotky snažili využiť letisko ako leteckú základňu pre útok na hlavné japonské ostrovy.

Foto: Wikipedia CC, TASR/AP

Michael Strank bol jedným zo šiestich vojakov, ktorí zdvihi vlajku Spojených štátov na vrchole Suribači priamo na ostrove. Tento akt bol zachytený a zverejnený v tlači. Na základe fotografie bolo vytvorené súsošie umiestnené vo Washingtone. Michael žiaľ len pár dní po tomto čine zomrel.

Paul Newman

Bol slávnym, milovaným a oceneným americkým herecom a filmovým režisérom. Zahral si napríklad vo filme Farba peňazí, Hazardný hráč a mnohých ďalších. Okrem toho sa venoval podnikaniu a bol vodičom pretekárskych áut. Zaujímavosťou je, že aj korene tohto slávneho muža siahajú k nám na Slovensko.

Foto: TASR/AP

Jeho otec Arthur Samuel Neumann bol Žid, jeho mamička Terézia Fecková prišla zo Slovenska z obce Ptičie na východnom Slovensku. Do USA odišla po smrti matky a babičky za svojím otcom. Arthur bol jej druhým manželom. Od okamihu, ako sa Terézia presťahovala, zostala so svojou rodinou na Slovensku v kontakte. Pravidelne im posielala jedlo a oblečenie. Slovenská strana kontaktovala aj známeho Paula Newmana. Ten s nimi veľmi rád komunikoval, no nikdy na Slovensko neprišiel.

zdroj:dobrenoviny.sk/ -dd-

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z Svet

Hore