Connect with us

Aj vy si pri parkovaní stíšite rádio, aby ste lepšie videli? Robíte dobre, tento čudný fenomén má vedecké vysvetlenie

Zaujímavosti

Aj vy si pri parkovaní stíšite rádio, aby ste lepšie videli? Robíte dobre, tento čudný fenomén má vedecké vysvetlenie

V mozgu sú dva laloky a každý zodpovedá za niečo iné.

Šoférovanie vyžaduje plnú koncentráciu človeka, nezáleží na tom, akého je pohlavia. Ľudský mozog musí vnímať viacero vonkajších vnemov, ktoré ho obklopujú, vizuálnych i zvukových. Človek musí pozerať a dávať pozor na pohyb áut, chodcov, a zároveň musí počúvať všetko, čo sa okolo neho deje.

Prečo niekto stíši rádio počas parkovania?

Môže za to skutočnosť, že náš mozog sa nedokáže plne sústrediť na viacero vecí naraz. Má predný a tylový lalok a oba sú zodpovedné za niečo iné. Ako informuje portál Livestrong, pri parkovaní sa naše telo potrebuje sústrediť a hlučne hrajúca hudba mu v tom nepomáha. Hudba v našom organizme uvoľňuje chemické látky ako dopamín, serotonín či norepinefrín, ktoré spôsobujú, že sa cítime, takpovediac, uvoľnene. Takto uvoľnení potom máme problém so sústredením sa.

Predný lalok

Už sa vám niekedy stalo, že ste šoférovali a ani ste si neuvedomovali, že to robíte? Ak áno, pravdepodobne už máte dostatok jazdných skúseností a nepotrebujete používať predný lalok. Ten sa aktivuje vždy, keď ľudský mozog vyhodnotí blížiace sa nebezpečenstvo a analyzuje najlepšiu možnú odpoveď a reakciu na situáciu. Hrá dôležitú rolu v úsudku a rozhodovaní sa. Istá štúdia dr. Giana Beeliho z roku 2008 ukázala, že človek dosahuje úplnú dospelosť vo veku 20-tich rokov. To vysvetľuje pomerne častú „nedospelosť“ správania sa tínedžerov za volantom.

Tylový lalok

Počas vašej jazdy pracuje na získavaní informácií zo všetkých zmyslov. Vďaka tomuto laloku človek dokáže ovládať predmety. Aktivuje sa vždy, keď človek „prepína“ svoju pozornosť z jedného predmetu na druhý. Štúdia dr. Marcela A. Justa zistila, že iba počúvanie niekoho rozprávania redukuje aktivitu tylového laloku o 37 %. To znamená, že aj keď nedržíte telefón počas šoférovania, stále ste vám hrozí dopravná zrážka.

Počas šoférovania teda musíte dbať na všetko okolo vás, pri parkovaní to platí dvojnásobne. Preto je lepším variantom stlmené rádio. Váš mozog tak v prípade náhleho nebezpečenstva či blížiacej sa zrážky rýchlejšie a pohotovejšie zareagovať.  

Zdroj: dobrenoviny.sk/kp

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z Zaujímavosti

Hore