Connect with us

Hokej bez korčúľ

PR

Hokej bez korčúľ

Na severoamerickom kontinente ho volajú streethockey, dek hockey, či ballhockey, na Slovensku a v Českej republike je to pre hráčov a fanúšikov hokejbal.

V každom prípade v Kanade, či v USA, ako aj v Európe je „hokej bez korčúľ“ len ďalším plodom ľudskej vynaliezavosti a zároveň potvrdením, že kooperácia a súťaživosť pri rešpektovaní daných pravidiel hry prinášajú ľuďom radosť a vzrušenie. Postupom času sa hokejbal ako spontánna hra chlapcov z ulice rozvinul do podoby vysoko strategickej hry.  Nehrá sa s pukom, ale so špeciálnou loptičkou oranžovej farby. Povrch ihrísk tvorí asfaltový koberec, betón alebo plastový povrch, od hráčov vyžadujú značné pohybové schopnosti s dôrazom na obratnosť, rýchlosť a schopnosť orientácie. Temperament hokejbalu a jeho otvorenosť k širokým vrstvám spoločnosti robia z tejto hry pomaly masovú záležitosť, čoho dôkazom je fakt, že v súčasnosti sa jej venujú desaťtisíce mužov všetkých vekových kategórií.

História hokejbalu v meste Topoľčany

V meste Topoľčany ma sídliskový šport vyše 30-ročnú históriu. Bol obľúbeným medzi mládežou,  nadšenci tohto športu postupne začali organizovať prvé turnaje a súťaže. Prvé ihrisko bez mantinelov sa hralo vo formáte traja hráči proti trom a to  s tenisovou loptičkou. V roku 1990 si hokejbalisti svojpomocne a za výraznej pomoci Mestského úradu  vybudovali nový hokejbalový stánok na sídlisku Východ  pri letnom kúpalisku. Úspechy nenechali na seba čakať,  prvý dorastenecký titul priniesli Žochári už v roku 1992.  S odstupom času patrili mladíci z mesta piva medzi najlepšie mládežnícke družstvá na Slovensku.   Pravidlá hokejbalu sa časom menili, medzi prvou zmenou  bola veľkosť a úprava ihrísk  na medzinárodné rozmery. Funkcionári tak pristúpili  na postupnú rekonštrukciu areálu pri kúpalisku. Po dvadsaťročnom čakaní mestská samospráva vybudovala nové hokejbalové ihrisko v Parku športovcov pri Zimnom štadióne.  V súčasnosti pôsobí v meste  Hokejbalový športový klub Rebels 91 Topoľčany, má už 80 členov, jeho dlhoročným  predsedom je Mgr. Ivan Valko.

Neoficiálne majstrovstvá Slovenska MAMUT CUP 2018

Hokejbalisti  z ŠK Rebels 91 Topoľčany  majú úspech. Na neoficiálnych majstrovstvách Slovenska, ktoré sa konali v Bratislave  v júni tohto roka,  si odniesli majstrovský titul, kategória U8 pridala striebro .  Účasť štyroch tímov premenili na dve medaile.  Pod vedením trénera Martina Benka st. získali v kategórii U12 majstrovský titul a v kategórii U8 sa Topoľčany stali vicemajstrami Slovenska. „Stali sme sa zaslúžene majstrami republiky,“ hodnotí podujatie predseda klubu.  „Poďakovanie patrí obetavým rodičom, ktorí  povzbudzovali svoje hokejbalové nádeje na republikových majstrovstvách, aj  Nitrianskemu samosprávnemu kraju, ktorý daný projekt finančne podporil,“ dodáva Valko.

Hokejbal nie je olympijským športom

Hokejbalu nesvitá práve  na dobré časy. Model financovania od štátu klubom je zlý. Má veľa nedostatkov a pre stále amatérsky šport je tento model financovania náročný, pretože má korene v novom Zákone o športe. Ten je bohužiaľ postavený v neprospech hokejbalu, pretože nie je olympijským športom.  „Veľa kritikov nám povie, veď si napíšte projekt, áno, ale každá minca má dve strany. Samospráva mesta Topoľčany podporuje minimálne malé športy.  Rozpočet klubu vzhľadom, že hráme dve extraligové súťaže sú skromné. Nemáme sponzorov a cestovné na zápasy si rieši tréner s rodičmi. Mrzí ma tento stav, pretože činnosť klubu je náročná a snažíme sa po sezóne organizovať aj rôzne podujatia pre mládež,“ konštatuje predseda klubu.  Hokejbal je vhodný doplnkový šport pre hokejistov a iných športovcov pre rozvoj dynamiky a techniky.  Klub i preto  počas leta dáva priestor novým hráčom.   ŠK Rebels 91 Topoľčany má bohatú históriu a už siedmy titul, čo je výbornou vizitkou pre prácu s mládežou.  „Naším hlavným cieľom je systematická práca s deťmi, vzorná reprezentácia klubu a mesta, tímová práca v duchu fair play,“ dodal Ivan Valko.

-dm- /foto : ŠK Rebels 91 Topoľčany

 

 

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z PR

Hore