Connect with us

Neskrýva sa za ním žiadny vedátor. Bicykel vymyslel lesník vďaka výbuchu sopky

História

Neskrýva sa za ním žiadny vedátor. Bicykel vymyslel lesník vďaka výbuchu sopky

Za jedným z najpoužívanejších vynálezov minulosti stojí nemecký lesník šľachtického pôvodu Karl Friedrich Drais. Hoci sa mu spočiatku všetci smiali, nevzdal sa a jeho Laufmaschine vstúpila do dejín ako predchodca bicykla.

Jedným z najpopulárnejších cyklistov súčasnosti je Slovák Peter Sagan. Každoročne v júli sledujeme boje stovky cyklistov na tých najprestížnejších cyklistických pretekoch sveta, Tour de France. Nič z toho by však nevzniklo, keby sa v roku 1817 Nemec Karl Friedrich Drais nebol odhodlal vyskúšať svoj nový vynález.

Bicykel uzrel svetlo sveta

Zlatými písmenami sa do histórie cyklistiky i samotného vynálezu bicykla zapísal deň 12. jún 1817. Nemecký lesník a vynálezca Karl Friedrich Drais po prvý raz vyskúšal svoj stroj zvaný Laufmaschine (bežiaci stroj). Tak ako každý vynálezca, aj Drais bol spočiatku vystavený posmechu ľudí. Vyčítali mu najmä veľký hluk, ktorý spôsobovali nárazy drevených obručí na mačacie hlavy uličných dlaždíc. Prvá cesta primitívnym bicyklom bola dlhá približne 16 kilometrov a viedla z Mannheimu do Schwetzingenu.

Vynález, ktorý zmenil dejiny cestovania.
Vynález, ktorý zmenil dejiny cestovania, ale aj záľub a športovania. Foto: Wikimedia CC

O rok neskôr sa Drais podujal na cestu z rodného Karlsruhe do francúzskeho Štrasburgu. Cesta, ktorú by ste peši prešli za šestnásť hodín, Drais prekonal za štvrtinu. Odvtedy sa mu začalo dostávať uznania a v tom istom roku získal na svoju „draisinu“ patent.

Pôvodná draisina bez pedálov.
Pôvodná draisina bez pedálov. Foto: Wikimedia CC

Prvý Slovák na bicykli bol básnik

Draisov vynález si v tom čase zakúpil aj básnik a predstaviteľ slovenského národného obrodenia Ján Kollár. Mošovského rodáka nadchol natoľko, že vo svojom najslávnejšom diele Slávy dcéra venoval niekoľko veršov, okrem Míne, aj Draisovmu vynálezu: „Abych pak běh zrychlil kroku svého, a si času přitom uspořil, koupil jsem stroj, kterýž utvořil v Mannheimu Drais roku přítomného…“

Draisova popularita rýchlo rástla a čoskoro sa jeho vynález dostal za „veľkú mláku“ do Spojených štátov amerických, kde sa uskutočnili prvé preteky.

Ján Kollár žil v rokoch 1793-1852. Narodil sa v Mošovciach a zomrel vo Viedni.
Ján Kollár žil v rokoch 1793-1852. Narodil sa v Mošovciach a zomrel vo Viedni. Foto: Wikimedia CC

Bicykle v Prahe

V hlavnom meste budúceho Československa sa prvé bicykle objavili už v dvadsiatych rokoch 19. storočia. Roku 1820 sa na mieste dnešných Riegrových sadov prechádzali na draisinách sviatočne oblečení páni a budili rozruch medzi ostatnými ľuďmi. V tom čase ešte neplatili žiadne zákazy, preto dochádzalo k pomerne častým nehodám a zrážkam s chodcami. Draisina si preto vyslúžila pomenovanie „kostitras“.

Kreslený obrázok toho, ako sa jazdilo na Laufmaschine.
Kreslený obrázok toho, ako sa jazdilo na Laufmaschine. Foto: Wikimedia CC

Za vznikom stojí výbuch sopky

Draisov životopisec Hans-Erhard Lessing tvrdí, že k vzniku prevratného vynálezu prispel vybuch indonézskej sopky Tambora v roku 1815. Do ovzdušia sa dostalo obrovské množstvo sopečného popola, ktoré zapríčinilo zmenu klímy. To sa odzrkadlilo už v nasledujúcom roku. V Európe a Severnej Amerike bola úroda natoľko ovplyvnená, až vypukol najhorší hladomor 19. storočia. Situácia bola natoľko závažná, že Európania museli pozabíjať vlastné kone, ktoré v tom čase predstavovali hlavný dopravný prostriedok. Nemecký lesník preto zostrojil Laufmaschine.

zdroj:dobrenoviny.sk/pk

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z História

Hore