Connect with us

Pozvánka : Do topoľčianskeho podchodu za umením

Kultúra

Pozvánka : Do topoľčianskeho podchodu za umením

Impresionistickí maliari v minulosti zachytávali na plátno pôsobivé krajinky so stojanom rozloženým pod holým nebom. Ich technika si osvojila názov plenér, čiže voľná príroda.

V treťom tisícročí sa plenér posunul do mesta, kde ďaleko prekračuje hranice umenia. Maliarsky stojan sa mení na samopal, farba strieka z hadice, maľba vzniká za vrešťania stavebných strojov a plenér sa stáva Turboplenérom. Provokatívnym spôsobom využíva urbánne prvky, je hlučný, výstižný  a občas konfrontačný. Ako vznikal v Topoľčanoch ste asi neprehliadli.

Autormi projektu Turboplenér1500 je trojica slovenských umelcov Juraj Florek, Jakub Pišek a Juraj Toman. Absolvovali dvojtýždňový pobyt v meste a okolí. Ich cieľom boli opustené industriálne objekty, parkoviská, autoumyvárne a iné objekty súčasnej achikektúry, ktoré miestni dávno prestali vnímať. Vďaka plenérovej olejomaľbe a videotvorbe sa však na ne môžeme pozrieť z nového, sviežeho uhla pohľadu.

Nástupište 1-12 predstaví 25. mája 2018 autorské video zachytávajúce topoľčianskeho génia loci. Spolu s ním budú vystavené najlepšie maľby s urbánnymi motími. Zároveň sa môžete tešiť na hudobný projekt Jakuba Pišteka, Turbosampler.  Už názov naznačuje spôsob autorovho narábania so samplami, ktoré sype po sebe a za sprievodu repetitívnych vzoriek bubnov ich dehonestuje až k samej hranici identifikovateľnosti. Projekt už mali možnosť vidieť diváci v Berlíne, Cluji, Bratislave či Budapešti a v deň vernisáže Turboplenér1500 aj na Nástupišti 1-12.

Juraj Toman

pedagogicky pôsobí na UKF v Nitre, je absolventom VŠVU v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici. Má za sebou radu výstav, či už autorských – vo dvojici s Jurajom Florekom alebo skupinových. Vo svojej tvorbe sa zameriava najmä na maľbu krajiny a mestských priestorov. Znovu otvára a prehodnocuje žáner krajinomaľby.

 Juraj Florek

Vyštudoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici a absolvoval študijný pobyt na UCLM v španielskej Cuence. V roku 2014 získal 1. miesto v súťaži VUB Maľba roka. Aktívne maľuje, vystavuje a zúčastnil sa na viacerých umeleckých rezidenčných pobytoch. V posledných dvoch rokoch hlavne veľa fotografoval. Podľahol fenoménu Urbex (Urban Exploration), a teda podniká dobrodružné výpravy po bývalých fabrikách a iných miestach, aby objavil ich opustenú krásu a jeho kniha s podtitulom Urbex na Slovensku (2018) je výsledkom cestovania po zabudnutých, zväčša industriálnych budovách.

Jakub Pišek

Pochádza z Ružomberka. Je absolventom nových médií na Technickej Univerzite v Košiciach, kde študoval pod vedením nemeckej umelkyne Anny Tretter. Vo svojej tvorbe používa techniku ako nosič, ale aj cieľ svojho záujmu. Namiesto opakovaného prezentovania starých diel sa špecializuje na tvorbu diela priamo na mieste, necháva vyniknúť génia loci, pracuje so site specific a flexibilne reaguje na vzniknutú situáciu. Venuje sa videu, počítačovej grafike, interaktivite i hudbe.

 

Vidíme sa na vernisáži a otvorení výstavy v piatok   25.5. o 19:00 h  v Multimediálnom  priestore pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12   podchod autobusovej stanice v Topoľčanoch. Výstava potrvá do 20.júna 2018

 

Činnosť Nástupišťa 1-12 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Lenka Savarová  Nástupište 1-12

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z Kultúra

Hore