Connect with us

Pri výstavbe ČOV v Čereňanoch našli artefakty zrejme z mladšej doby kamennej

História

Pri výstavbe ČOV v Čereňanoch našli artefakty zrejme z mladšej doby kamennej

Pri výstavbe čistiarne odpadových vôd (ČOV) v Čereňanoch v okrese Prievidza našli archeológovia viacero artefaktov, ktorých vek odhadujú na niekoľko tisíc rokov. Nálezy teraz budú skúmať, nevylučujú pritom, že v Čereňanoch neskôr môžu objaviť i ďalšie, keďže by malo ísť len o epicentrum nálezu.
„Nepredpokladali sme to, ale objavili sme tam archeologickú lokalitu z mladšej doby kamennej, konkrétne neolitu. Predbežne ju datujeme do obdobia 5000 rokov pred Kristom,“ uviedol v stredu pre TASR František Žák Matyasowszky, generálny riaditeľ Archeologickej agentúry, ktorá výskum v obci realizovala.
Do Čerenian chodia na stavbu v rámci odkanalizovania obce archeológovia podľa neho kontrolovať všetky výkopové práce skoro rok, dokým neobjavili uvedenú lokalitu, nenašli nič. „Povedal by som, že je to nešťastie pre investora, šťastie pre archeológa, keďže práve na pozemku, kde má byť čistiareň odpadových vôd, teda jediná väčšia stavba, bolo plno archeologických objektov. Prekvapilo nás, že na malej ploche, pár sto metrov štvorcových, sme ich našli vyše 90,“ priblížil.
Archeológovia v lokalite objavili tisíce črepov, ktoré budú teraz spracovávať a čistiť. „Unikátom pre nás sú dve malé plastiky, zoomorfné z pálenej hliny, teda podobajúce sa na zvieratá a jedna antropomorfná podobajúca sa na človeka, pravdepodobne na ženskú postavu, inými slovami povedané Venuša,“ ozrejmil ďalej Matyasowszky. Nálezy by mali podľa neho odborníci spracovávať minimálne asi tri alebo štyri mesiace a spracujú kompletnú výskumnú dokumentáciu.
Či ide o nález celoslovenského významu, archeológ nevedel jednoznačne potvrdiť. „Nikto nepredpokladal, že je tam neolitická lokalita. Mala vysokú hustotu koncentrácie a nálezy sa budú radiť archeologicky k tým veľmi kratším. Druhá vec je, že sme zistili, že ide len o epicentrum, táto lokalita je v skutočnosti omnoho väčšia. Vykopali sme len časť, ktorá bude bezprostredne zničená stavbou. Ďalšie veci ešte odpočívajú pod zemou, čiže do budúcna to dáva možnosť výskum omnoho rozšíriť na všetky svetové strany,“ doplnil.
Vzácne nálezy tešia podľa jeho slov i starostu obce Jána Mokrého. „Som nesmierne rád, že sa u nás našli. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1329, teraz máme dôkaz, že aj 5000 rokov pred Kristom boli Čereňany obývané,“ skonštatoval pre TASR.
S prácami na budovaní ČOV v obci už investor pokračuje. „Teraz bude pri výkopových prácach dôkladnejšie skúmať okolie, či niečo nenájde,“ podotkol Mokrý.
Obec je do budúcna archeológom ochotná poskytnúť ďalšie pozemky na ich výskum. Archeologický výskum na mieste stavby nariadil Krajský pamiatkový úrad Trenčín – Pracovisko Prievidza.  tasr

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z História

Hore