Connect with us

Štvordňový pracovný týždeň je nevyhnutný pre záchranu planéty, tvrdí štúdia

Ľudia

Štvordňový pracovný týždeň je nevyhnutný pre záchranu planéty, tvrdí štúdia

Nové výskumy ukazujú, že musíme radikálne obmeniť svoj životný štýl.

Výskum think-tanku Autonomy hovorí, že by bolo viac než prínosné, ak by došlo k zníženiu počtu hodín v práci počas týždňa. Aby ľudstvo predišlo klimatickej katastrofe, muselo by drasticky znížiť počet hodín práce a tým „dekarbonizovať“ ekonomiku. Pracovný týždeň by ale museli obmeniť Briti, Nemci a Švédi. O čosi podobné bojuje aj mladá švédska aktivistka Greta Thunbergová, o ktorej sme vás informovali už niekoľko ráz.

Nebezpečné zaťažovanie planéty je čoraz viac a viac riešenou témou spoločnosti. Ponáhľaním sa a neustálym hnaním sa za ziskom sme našu Zem dostali tam, kde dnes je. Ak ju chceme naspäť, musíme tak trochu zlenivieť.

Zem je iba jedna, musíme si ju chrániť
Zem je iba jedna, musíme si ju chrániť Foto: Flickr

„Stať sa zelenou, udržateľnou spoločnosťou vyžaduje viacero stratégií a kratší pracovný týždeň je jednou z nich,“ uviedol pre britský denník The Guardian Will Stronge, riaditeľ Autonomy. Výskum sa sústredil na vzniknuté emisie skleníkových plynov, ktoré vyprodukovali spoločnosti v každom štáte. Toto by so sebou prinieslo viac výhod, nielen „kratšie týždne“. Bolo by menej ľudí dochádzajúcich za prácou, menej vyrábaného tovaru a použitých zdrojov.

Emma Williamsová, hovorkyňa kampane 4 Day Week, ktorá sa usiluje o obmenenie pracovného týždňa tak, aby ľudia chodili do práce „iba“ štyri dni v týždni, povedala: „Radi vidíme, že sa Autonomy pokúša o skutočné zmeny v našej spoločnosti a planéte.“

zdroj:dobrenoviny.sk/
 Kristián Plaštiak

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z Ľudia

Hore