Connect with us

Pozvánka – V Topoľčianskom podchode to v posledných dňoch vyzeralo ako v renesančnej dielni.

Kultúra

Pozvánka – V Topoľčianskom podchode to v posledných dňoch vyzeralo ako v renesančnej dielni.

Pod rukami troch autoriek z Českej republiky, Marie Štindlovej, Markéty Filipovej a Dany Balážovej tam vznikala súčasná freska priamo na stenách podchodu v celkovej dĺžke 50 metrov. Nie renesančná, ale komunitná. Teda ušitá na mieru  mestu Topoľčany, podchodu a jeho každodenným pasažierom.

 

Autorky projektu Marie Štindlová, Markéta Filipová, Dana Balážová

Zásadným dôvodom pre spoločnú tvorbu zoskupenia Comunite fresca je priateľstvo. Akási automatická blízkosť, ktorá je však v ich prípade spojená s umeleckou konfrontáciou. V jednotlivých prístupoch autoriek sa objavujú podobné princípy, ktoré sa v dôležitých momentoch vzájomne pretínajú a vytvárajú tak pestrú sieť obrazových a ideových vzťahov.

 

Fresky vytvárajú autorky tradičnými spôsobmi, teda nanášaním štukovej omietky, do ktorej ešte za mokra maľujú pigmentom, ktorý si samy miešajú. „Vedieme dynamický dialóg a ten je zakaždým iný. Krajinný motív, portrét či akýkoľvek symbolický predmet je pri maľovaní našej fresky rovnako podstatný ako zvolený rytmus,“ hovorí Marie Štindlová.

Zoskupenie Comunite fresca vytvorilo niekoľko rozmerných fresiek v galériách, ateliéroch a domoch. Vznikli však aj outdoorové diela, napríklad na komíne vo Vranom nad Vltavou. „Našou maľbou vyjadrujeme pocit z priestoru, a toto miesto sme mali potrebu emotívne vyvážiť,“ priznáva Marie Štindolvá na dielo vytvorené site specific počas dvojtýždňovej rezidencie. Výsledok vám autorky predstavia vo štvrtok 21.júna na Nástupišti 1-12 v Topoľčanoch.

Hudba:
Arms and sleepers /USA  
Arms and Sleepers sú mladá, no verejnosti už dobre známa kapela, ktorá sa žánrovo zaraďuje niekde medzi trip-hop a ambient. Odborníkmi sú často prirovnávaní k takým hviezdam ako Radiohead, Massive Attack či Sigur Ros.

I keď sú Arms and Sleepers duom, živé koncerty hráva Mirza Ramic sám a inak tomu nebude ani v Topoľčanoch.

 

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

 

 

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z Kultúra

Hore