Connect with us

Vedeli ste o krypte ? Kryptu rodiny Odescalchiovcov dal bývalý správca farnosti zamurovať

Obce

Vedeli ste o krypte ? Kryptu rodiny Odescalchiovcov dal bývalý správca farnosti zamurovať

História obce Solčany v okrese Topoľčany siaha do praveku, čo dokazujú početné archeologické nálezy. Nepriama zmienka o obci pochádza z roku 1235, prvá priama zmienka je datovaná z roku 1332. Búrlivý rozvoj obce nastal začiatkom 19. storočia, keď sa Solčany stali panstvom talianskej kniežacej rodiny Odescalchiovcov.

Sídlom rodiny bol klasicistický kaštieľ s rozsiahlym parkom, ktorého výstavba sa začala v roku 1818.  Kaštieľ sa až do roku 1940 zachoval v pôvodnom stave. V roku 1956 ho dal jeho vtedajší správca Lukáč prestavať do terajšej podoby, čím stratil veľkú časť svojej umeleckej hodnoty. Interiér kaštieľa bol prestavaný do takej miery, že dnes už nemožno určiť jeho pôvodnú dispozíciu. Za socializmu v ňom boli kultúrne stredisko a ordinácie lekárov, od roku 1984 je však budova opustená a kultúrna pamiatka chátra. Po roku 2000 obec predala kaštieľ ruskému podnikateľovi, ktorý ho neskôr predal topoľčianskej firme. Tá v ňom plánovala po rekonštrukcii zriadiť obchodnú a priemyselnú komoru pre východné trhy. Tento zámer sa však nezrealizoval. „Terajšiemu vlastníkovi nevyšli plánované projekty. Kaštieľ nevyhnutne potrebuje rekonštrukciu,“ skonštatoval starosta Solčian Juraj Soboňa. Nevylučuje, že v budúcnosti by ho mohla odkúpiť obec, ktorá by mohla na opravu využiť európske fondy.   Odescalchiovci založili v Solčanoch v roku 1831 cukrovar, ktorý bol v tom čase najväčším cukrovarom nielen na Slovensku, ale aj v celom Uhorsku. Pestovanie cukrovej repy sa rozšírilo v Solčanoch aj blízkom okolí. Cukor zo Solčian smeroval do Viedne i do Budapešti. Synovia zakladateľa cukrovaru po smrti otca nedokázali pokračovať v podnikaní, cukrovar prestal vyrábať v 60. rokoch 19. storočia. V jeho priestoroch vznikla pálenica, ktorá funguje dodnes.
Posledným z rodu Odescalchiovcov, ktorý žil v Solčanoch, bol statkár Lívio. Zomrel v roku 1938 a pochovaný je v rodinnej hrobke na miestnom cintoríne. Jeho jediný syn Karol žil v Budapešti, do Solčian sa nikdy nevrátil. Kniežacia rodina a jej príbuzní sú pochovaní v krypte rímskokatolíckeho kostola Všetkých svätých v Solčanoch. „Krypta z 19. storočia, v ktorej je pochovaných 12 členov rodiny, nie je prístupná verejnosti. Bývalý správca farnosti ju dal napriek nášmu nesúhlasu pred zhruba desiatimi rokmi zamurovať,“ povedal starosta. Podľa jeho názoru by mohla byť sprístupnená verejnosti aspoň raz ročne, patrila by k zaujímavostiam obce. Na jej sprístupnenie by podľa Soboňu neboli potrebné veľké náklady, rozhodnutie však musí urobiť jej vlastník, teda cirkev. Tasr/red-

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z Obce

Hore