Connect with us

Veterinár M. Jeřábek spomína v Tribečskom múzeu na Zambiu

Kultúra

Veterinár M. Jeřábek spomína v Tribečskom múzeu na Zambiu

Spomienky, zážitky a zbierku predmetov Milana Jeřábka, ktoré získal počas svojho desaťročného pobytu v Zambii, predstavuje výstava Spomienky na Zambiu v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch. Množstvo predmetov a fotografií dokumentuje prírodné a kultúrnohistorické zaujímavosti krajiny, všedný i sviatočný život jej obyvateľov. Výstava potrvá do 18. augusta.
Vyštudovaný veterinár Milan Jeřábek prišiel na africký kontinent v roku 1977. Najskôr pôsobil v zambijskej Kolome ako expert a štátny okresný veterinárny lekár, od roku 1980 pracoval pre spoločnosť komerčných farmárov so sídlom v Chome. Po návrate na Slovensko pokračoval vo veterinárnej praxi v Bajči v okrese Komárno. Od roku 1992 je na dôchodku. „Už od prvej chvíle môjho vstupu na africkú pôdu som vedel, že po návrate domov sa budem chcieť o svoje zážitky podeliť s každým, kto bude mať záujem. Preto sme spolu s manželkou a synom Milanom hneď začali zbierať všetky predmety, ktoré by čo najvernejšie priblížili prírodu, kultúru a život obyvateľov Zambie, a, samozrejme, aj moju veterinárnu prax v tejto časti sveta,“ spomína Jeřábek.
Pozornosť návštevníkov výstavy pútajú farebné ženské odevy sári a chitenge, šperky z drahých kameňov, zo slonoviny a sloních vlasov, plastiky zo vzácnych drevín, typické hudobné nástroje, pletené košíky, hračky, zbrane. Zaujímavosťou sú aj artefakty z africkej prírody ako preparát hlavy nebezpečnej tigrej ryby, koža z hada pytóna a leoparda, mucha tse-tse či najväčší kokosový orech na svete coco de mer. Nechýba ani prezentácia rôznych pomôcok, ktoré Jeřábek používal počas svojej veterinárnej praxe. tasr

Continue Reading
Môže sa vám páčiť...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viac z Kultúra

Hore